FOTOD: Parimad ja kodusemad sünnitustoad Eestis!

 (2)

FOTOD: Parimad ja kodusemad sünnitustoad Eestis!
Foto: Liisi Murula-Kerstna

Peagi luuakse Eestisse mitu uut kodust sünnitustuba. Igaüks meist saab selle heaks, et lapsed saaksid harmoonilisemalt ilmale tulla, anda oma panuse, kas annetuse, ettepanekute või oma loo jagamise teel. Vaata, need on sisearhitektide uudsed lahendused ja ka võidutöö, mis peagi teostatakse Pelgulinna Sünnituamjas.

12. jaanuaril toimus Pelgulinna Sünnitusmajas Germundi hubase ja koduse sünnitustoa sisearhitekti konkurssi finaalvoor koostöös Eestimaa Sünnitusmajade Toetusfondiga.
20. novembril välja kuulutatud konkursil otsisime sisearhitekti, kes kujundaks sünnitustoa uudse kontseptsiooni. Selle üheks põhieesmärgiks on kaotada ruumist võimalikult palju vihjeid haiglale ning lisada võimalikult palju mugavusi nii sünnitajale, kui ka tugiisikule. Tekitada võimalikult kodune ja hubane atmosfäär, et vähendada sünnituses osalejate stressi. Tuba saab olema lausa luksuslik, samas säilitades sünnitustoa funktsionaalsuse ja sünnitusmaja turvalisuse.

VÕIDUTÖÖ: REET HELISABETH KARM

Žürii valis võitjaks Reet Helisabeth Karmi töö, mis eristus teistest enda julgete lahenduste poolest ruumi funktsionaalseid osi ümber paigutades. Võidutöös oli kasutatud ka teistest töödest enam tehnilisi lahendusi, mis võimaldavad toa meeleolu vastavalt sünnitaja soovidele muuta.

Seotud lood:

Reet Helisabeth Karm: Nii palju kui oli naisi, keda ideaalse sünnitustoa teemadel küstilesin, nii palju oli ka arvamusi — värvid süsimustast lumivalgeni, valgustase hommikuerksast kottpimedani, kes soovis rohelist metsa, kes laguunsinist merd ja nii edasi….

Joonis: Reet Helisabeth Karm

Sellest koorus välja kontseptsioon “tuba kui kameeleon”, ehk kogu ruumi viimistlus ja disainlahendus on toonidelt neutraalne, hubane ja kodune
kest/taust, mille peale iga naine/pere saab tahvelarvutist juhitavate ekraanide, helisüsteemi ning väga mitmekülgse valgustuse abil luua just omale meelepärase ideaalse sünnitustoa. Ekraanidelt võib kasvõi kodustega reaalajas Skype’ i kõnet pidada.

Foto: Reet Helisabeth Karm
Foto: Reet Helisabeth Karm

Loe veel

Et ruum oleks kodune ja hubane, on disainlahenduse läbiv materjal eestlaste seas väga armastatud puit, mis lisabki vajalikku soojust ja kodutunnet. Seda põnevate diagonaalides puidusüü disainmustritena ning kindlasti nii, et pinnad oleksid lisaks ilule ka puhastatavad, ajas
vastupidavad ning meditsiinitingumustele vastavad.”

Foto: Reet Helisabeth Karm


Laekunud 13 võistlejast kuue tööd pääsesid lõppvooru:

INGRID AASOJA-ZVEREV

Foto: Ingrid Aasoja-Zverev

Toa kujundus on skandinaaviapärane, hele ja soe. Inspiratsioon on meie metsadest ja helgest suvisest valgusest ning kogu tuba kannab edasi seda mõtet — et naine ja tugiisik saaksid tunda end kui looduse rüpes.

KAISA PALM

Joonis: Kaisa Palm

Võistluse eelvoorus töötasin 3 eri plaanilahenduse kallal, kuna olemasoleva ruumi mõõdud sellised, et ühe osapoole mugavus kipub tulema teise arvelt. Näiteks 1 lahendus tuleks ehituselt suuremamahulisem, samas sünnitajale-personalile käepärasem, mõni teine jälle lihtsam ehitada, keerukam-sopilisem kasutuselt.

Eeskujuks olevad näidis-sünnitustoad on valdavalt ameerika päritolu ja stiililt rustikaalsed. Seega, skandinaavialik napp selgus võiks siin asjakohane olla.

KATRIN TAMMSAAR

Foto: Katrin Tammsaar


Iga inimene on erinev ja sisemise tasakaalu leidmiseks vajame ka erinevaid ruume. Rahustavalt mõjub loodus ning õige meeleolu loomiseks saab valida seina ilmestamiseks endale sobiva loodusfoto. Kodutunde tekitamiseks on meditsiinitehnika ja sünnituse abivahendid peidetud kapiuste ja kardinate taha.

LIISI MURULA-KERSTNA

Foto: Liisi Murula-Kerstna

Sünnitustoa renoveerimisprojekti juures oli peamiseks eesmärgiks luua ruum, mis oleks sünnitajale ja perele võimalikult rahustav ning turvaline. Samas tuleb tagada ruumi funktsionaalsus meditsiinipersonalile. Rahustava ja turvalise atmosfääri loomiseks on kasutatud ümaraid ja kaarjaid vorme. Lisatud on akustilisi materjale, kasutatakse kaudset peegelduvat valgust ning mahedaid pastelseid toone. Koduse meeleolu aitavad luua väiksed hubased detailid ja teadlikult valitud pildid.

MARIT KRUUS

Foto: Marit Kruus

Sünnitustoa kujundamisel on lähtutud loodusest — kogu tooni valik on looduslikud rohelised ja beezid toonid.
Looduses käiakse matkamas, et eemalduda argipäevast, et lasta mõtetel puhastuda. Roheline on looduse, hajuvuse värvus, mis laeb ja aitab ennast leida. Rohelises on peidus eluvõimalus.

Finaalvoorus esitasid osalejad enda tööd 5 liikmelisele žüriile.

Žürii koosseis:

Heli Rannu — Pelgulinna Sünnitusmaja
Liis Jõgis — Pelgulinna Sünnitusmaja
Kard Männil — Eesti Sisearhitektide Liit
Mary Teras — Eestimaa Sünnitusmajade Toetusfond
Endrik Reimer — Germund Hulgi

Esitatud tööd olid kõik võiduväärilised ning kokkuvõtvalt võis tõdeda, et suuremate rahaliste vahendite olemasolu korral võiks luua 6 erinevat hubast ja kodust sünnitustuba.
Järgmise etapina teel toa valmimiseni teeb sisearhitekt viimased väiksemad muudatused, et tulemus vastaks kõigile haigla nõuetele.Tehniliste jooniste valmimisel korraldame tööde teostamiseks hanke, peale mida selgub ka uudse sünnitustoa täpne valmimise aeg.

Pere ja Laps koos Eestimaa Sünnitusmajade Toetusfondiga kutsub üles jagama Eesti laste ilmaletuleku lugusid, et toetada uute peresõbralike ja koduste sünnitustubade loomist.Vaata: www.aitaalustadaelu.ee

„Eesti laste sünnilood” hakkavad ilmuvad Perejalaps.ee veebilehel ning oma lugu jagades ning Germundi Sajandi Segu ostes annad oma panuse Eesti laste harmoonilise sündimise heaks.

Pelgulinna Sünnitusmajas avatava Germundi hubase ja koduse sünnitustoa valmimisega me ei piirdu.
Sajandi Segu müük ning heategevusprojekt kestab esialgsete plaanide kohaselt 2020 veebruarini, mil lõpeb ka EV100 programm. Selleks ajaks soovime renoveerida kogutud rahadega ühe sünnitusmaja veel vähemalt 3 sünnitusmajas Eesti eri paigus. Meie kingitus eestimaalastele toimubki tänu pähklisõpradele, kes Sajandi Segusid soetavad — mida rohkem seda pähklite ja kuivatatud puuviljade segu süüakse, seda rohkematesse sünnitusmajadesse me uue, kõikide mugavustega sünnitustoa luua saame.

Pärast Pelgulinna Sünnitusmajas uue toa avamist hakkame otsima järgmist sünnitusmaja väljastpoolt Tallinnat, kus renoveerida üks sünnitustuba sama kontseptsiooni järgi. Kõik ettepanekud sünnitusmajadelt on selles osas väga teretulnud.

Eesti laste sünnilugusid koos emade ettepanekutega uute sünnitustubade loomiseks vaata SIIT!

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare