Jõulukommide söömine veel kestab? Lihtne nipp, mis aitab hambad tervena hoidaJõulukommide söömine veel kestab? Lihtne nipp, mis aitab hambad tervena hoida
Foto: Shutterstock

Hambaarstid tuletavad lastele ja nende vanematele meelde, et söögikordade vahepeal magusate ja gaseeritud jookide tarbimine on hammastele väga kahjulik. On aga üks väga lihtne viis, mis aitab hammastel terveks jääda.

See on vesi! Hambaaukude vältimiseks on parim jook vahetundidel tarbimiseks gaseerimata vesi. Lisaks on oluline vältida näksimist, pesta hambaid kaks korda päevas ning külastada hambaarsti vähemalt kord aastas.

Miks ei peaks jooma karastusjooke?

“Karastusjookides sisalduv hape kahjustab hamba pinda. Happega kokkupuutel muutub hamba pind pehmeks ja kulub kergesti, mille tagajärjel tekib hambale happeline kahjustus ehk erosioon. Tavaline hambaerosiooni põhjustaja on näiteks sidrunhapet sisaldav karastusjook, jäätee või spordijook. Ka värsked tervislikud mahlad rikuvad hambaid,” selgitab hambaarst dr Anastassia Kuldmaa, kes on Eesti Haigekassa projekti “Laste hammaste tervis” juht.

Miks ei tasu pidevalt näksida?

“Söögikordade vahele peab jääma vähemalt kolm tundi,” soovitab dr Kuldmaa. “Iga vahepala, sealhulgas ka näiteks kohv, põhjustab suus happe taseme tõusmist, mis omakorda kahjustab hambaemaili. On eriti oluline, et just magusaid jooke ei tarbitaks söögikordade vahepeal. Mahla võib loomulikult endale lubada, kuid seda tuleks tarbida söögi ajal, vahetult enne või pärast sööki ning kindlasti mitte söögikordade vahele jääval ajal.”

Loe veel

Seotud lood:

Kuidas hambaauke vältida?

Hambaauke saab vältida, kuid selleks tuleb iga päev juua vett ja pidada söögikordade vahel pausi. Kindlasti ei tohi unustada igal hommikul ja õhtul hammaste pesemist. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks soovitavad hambaarstid kontrollida hambaid üks kord aastas. Hammaste ravi ja kontroll on haigekassa lepingupartnerite juures kuni 19aastastele tasuta.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised