Kuidas teha nii, et laps sulle enamvähem ausalt räägiks, kus ta tegelikult käib ja kellega suhtleb?Kuidas teha nii, et laps sulle enamvähem ausalt räägiks, kus ta tegelikult käib ja kellega suhtleb?
Scanpix/PantherMedia

Sinu teismeline ei jaga sinuga oma elu, kui oled juba tema silmis autoriteeti kaotamas. Aga just nii läheb, kui sa olulisel hetkel teievahelise usalduse lõhud.

Just sina paned aluse sellele, missuguseks kujunevad sinu suhted teismelise lapsega ja sa laod seda müüri juba aastaid enne seda, kui ta teismeliseks saab. Ta kuulab ja usaldab sind tegelikult ka siis, kui ta seda välja ei näita. Kuid ainult teatud piirini ja see piir on väga õhuke. Ta tahab mässata ja asju teisiti teha. Ka tüdrukuna, mitte ainult poisina. Oht, et ta satub seltskonda, kus ta kriitikameel ja kaine mõistus kaob, on jätkuvalt olemas ka siis, kui teil omavahel väga suuri probleeme nagu polekski. Oluline on, et sa aitaksid tal iseennast väärtustada. Muidugi pole see lihtne, kuid solvumise ja teismelise peale karjumise asemel proovi parem allpool kirjeldatud võtteid, et temaga ühele lainele saada ja jääda.

1. Lepi sellega, et teie elud on igaveseks muutunud

Loe veel

Nii ongi. Su laps ei ole enam naeratav ja rõõmus väike päikseke, vaid tihtipeale ootamatult käituv ja isegi vihane teismeline. Ta ei taha sinuga suhelda ja annabki sulle enamjaolt ühesõnalisi vastuseid, kui üldse. Mida varem sa sellega lepid ja mida varem lõpetad tema torkimise ja tema kallal selle pärast õiendamise, seda lihtsam teil mõlemal on. Ka teismelistel on oma helged hetked ja ta suhtleb sinuga normaalselt siis, kui ta ei ela parasjagu üle järjekordset kohutavalt suurt maailmavalu.

Seotud lood:

2. Ära tõrju teda perekonnast välja

Võib juhtuda, et ta teeb näo, et teda üldse ei huvita, mida te ülejäänud pereliikmetega koos teete. Tõenäoliselt tõmbab ta nina krimpsu ja viriseb, kui kutsud ta kaasa loomaaeda, väikese vennaga kinno või vanaema juurde. Püüa sellest mitte välja teha ja kindlasti ära loobu tema kaasa kutsumisest! Kui olete kuhugi minemas, anna talle alati teada, et ta on oodatud ühinema, et ta ei tunneks ennast kõrvalejäetuna ja hüljatuna. Kui ta tulebki kaasa, maini pärast, et sul oli temaga koos tore ja nautisid seda, et saite midagi koos teha.

3. Leia uusi asju, mida saaksite koos teha

Teismelised on omast arust täiskasvanud ning paljud tegevused, mis neile varem „lastena" meeldisid, on nüüd nende jaoks titekad. Seetõttu tuleb sul leiutada uusi viise ja tegevusi, mis teile mõlemile meeltmööda oleks. Kvaliteetaeg on teile hädavajalik, et saaksite omaahel segamatult rääkida ja arutada asju, milleks muidu mahti või võimalust ei ole. Ja sellistel hetkedel, kus olete ainult teie kaks, tugevdate seda ülitähtsat vanema ja lapse vahelist sidet, mis teismeeas tihtipeale vähenema kipub.

4. Jälgi oma sõnavara

Küsimused, mida talle esitad, võiksid olla sellised, millele ei saa ühe sõnaga vastata. Selle asemel, et pärida, kas talle meeldis see, mida te täna tegite, küsi parem, mis talle tänase päeva jooksul kõige rohkem meeldis, mida ta tahaks veel teha ja mis täiesti vastumeelne oli. Teiste pereliikmetega vesteldes küsi kindlasti ka teismelise arvamust ja anna talle võimalus kaasa rääkida.

5. Ole hea kuulaja

Tavaliselt on nii, et kui keegi tahab rääkida, tahab ta lihtsalt endal midagi südamelt ära saada või oma mõtteid endale selgemaks mõelda. Seetõttu jälgi hoolega, kas su pubekas tuleb su juurde nõu küsima või tahab lihtsalt jutustada. Esimesel juhul on nõuanded teretulnud ja hädavajalikud, teisel juhul lase tal lihtsalt rääkida, ära võta seisukohta ega vali pooli. Võibolla jõuab ta jutu käigus ise lahenduseni või õigele järeldusele.

6. Kiida, kiida ja veelkord kiida

Teismelise peas on kogu aeg tuhat mõtet ja enamjaolt on need negatiivsed. Ta elab üle täiskasvanuks saamise ja sinust eraldumise valu, lisaks veel surve hästi õppida ja sõprade eeskuju ja ootused. Tal pole lihtne kogu selle koormaga hakkama saada. Kui sina suudad jääda optimistlikuks ja heatujuliseks ning oskad tal aidata mustade pilvede vahelt ka päikesekiiri näha, oled talle väga suureks abiks. Pubekad on väga ebakindlad ja kahtlevad kõiges ja kõigis, eelkõige iseendas, ja vajavad sinu heakskiitu ja julgustust kui õhku. Kriitika haavab nende niigi habrast enesekindlust veelgi rohkem ja keerab ta sinu vastu hoopis rohkem üles. Kuigi su laps seda ei ütle ja välja ei näita, vajab ta sinu arvamust, heakskiitu ja tunnustust väga, ära siis ole nendega kitsi!

7. Õpi läbi rääkima

Kui su teismeline ei mässa, siis on tal midagi viga või oled sa tõepoolest ideaalne lapsevanem. Mässajate vanemad aga peavad reeglid paika panema ja neile kindlaks jääma. Reeglite kehtestamine toob kaasa veelgi suurema vastuseisu ja sõjaolukorra, kuid sina pead kindlaks ja rahulikuks jääma. Ära sõida teismelise soovidest teerulliga üle, kuula ta ära ja selgita rahulikult, miks üks või teine reegel on vajalik ja mis juhtub siis, kui ta neist kinni ei pea.

8. Ära nääguta!

Selge see, et vaidluseid ja tülisid tuleb ikka ette ja see ongi väga normaalne. Aga tülil peaks olema algus ja lõpp ning vahepealsele näägutamisele ei tohiks teie peres kohta olla. See on üks asi, mis viib iga suhte kiiresti põhja, sest keegi ei suuda pidevat näägutamist taluda. Hammusta keelde, kui tahaksid veel midagi öelda ja mõtle, kas see, mida plaanisid välja pursata, võiks kaasa tuua uue ja suurema tüli ja kas see on ikka seda väärt.

Vaata ka seda: Tee nii ja sa ei karju oma lapse peale enam kunagi

9. Aktsepteeri suletud ust

Mõnikord pannakse uks su nina ees kinni ja see on märguanne sulle, et praegu ei ole rääkimiseks hea aeg. Tal on vaja omaette olla ja pole sinu asi, mida ta oma toas üksinda teeb. Kui mõni tähtis küsimus vajab arutamist, oota, kuni ta toast välja tuleb ja on suhtlemiseks valmis.

Sina aga peaksid olema valmis temaga vestlema alati, kui ta selleks soovi avaldab. Tõenäoliselt ei ole neid hetki just väga palju ja iga vestlus võib pubekalt nõuda erakordselt suurt pingutust, mistõttu peaksid igat võimalus maksimaalselt ära kasutama. Mida rohkem talle korvi annad, seda tõenäolisemalt ta sinust ära pöördub ja leiab endale kellegi teise, kellelt nõu küsida või kellele muresid kurta. Sellel inimesel ei pruugi aga alati parimaid kavatsusi olla!

10. Usu temasse

Lase tal endal otsuseid langetada ja ära õienda ega nääguta, kui midagi valesti läheb. Usalda teda ja võimalda tal oma kogemustest õppida (loomulikult mõistuse ja turvalisuse piirides). Nähes, et sa annad talle teatud küsimustes vabad käed, oled tema silmis heas nimekirjas ja annab talle kinnitust, et temagi võib sind usaldada. Kui sa ei kohtle teda väikelapsena, kelle eest tuleb kõik ära otsustada, tõuseb tema eneseusk ja paraneb enesehinnang.

Allikas: http://www.parenting.co.uk

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised