Kuidas teha otsus, kas jätta laps külma ilma tõttu koju või saata siiski kooli?

 (10)

Hommikune pakane
Hommikune pakaneFoto: Tiit Blaat

Paljudes koolides on vaheaeg juba läbi ja lapsed peaksid sellest nädalast taas õppetööd jätkama. Osa vanemaid aga täna oma põngerjaid kooli ei saatnudki, sest väljas on liiga külm. Vaata siit, millise temperatuuri puhul võivad lapsed koolist koju jääda?

Külmapühad: koolide õppetöö korraldus külma ilmaga.

Riigi Teatajas avaldatud tervisekaitsenõuded kooli päevakavale ja õppekorraldusele ütlevad nii: „Õppetunnid jäetakse ära õpperuumis, kus õhutemperatuur on vähem kui 19 ºC ja võimla õhutemperatuur on vähem kui 18 ºC."

Õppetegevuse korraldamisel arvestatakse välisõhu temperatuuri ja tuule kiiruse koosmõjust sõltuvat tuule-külma indeksit ning organismile tegelikult toimivat ehk tajutavat välisõhu temperatuuri.

Õppetunnid võib ära jätta, kui sõit kooli ja tagasi ei ole korraldatud ja tegelikult toimiv välisõhu temperatuur on:

1) miinus 20 ºC ja madalam 1.-6. klassis;

2) miinus 25 ºC ja madalam 7.-9. klassis.

Madalast välisõhu temperatuurist hoolimata kooli tulnud õpilastele korraldatakse kojusaatmise võimaluseni erinevaid tegevusi.

Kehalise kasvatuse tunde võib läbi viia õues:
1) 1.-6. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni miinus 10 ºC;
2) 7.-12. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni miinus 15 ºC;
3) mõõduka tuule korral tuulekiirusel kuni 8 m/s.

Loe veel

Tegelikult toimivat ehk tajutavat välisõhu temperatuuri hinnatakse Eesti meteoroloogia ja hüdroloogiainstituudi veebilehel (liiguta interaktiivsel kaardil kursorit) avaldatud igapäevaste ilmavaatluste andmete ja Terviseameti veebilehel avaldatud tuule-külma indeksi tabeli alusel.

Õpetus EMHI veebilehel oleva tabeli kautamiseks: Leia tabelist enda kodukohale kõige lähem asukoht, vaata selle rea viiendat ja kuuendat lahtrit. Nii saad teada keskmise õhutemperatuuri ja keskmise tajutava temperatuuri. Nende kahe numbri järgi saad kindlaks teha, kas täna tuleb kooli minna või võid pidada külmapühi.

* * *

Lõpliku otsuse teevad ilmastikuolude, kooliskäimise viisi ja kooli kauguse põhjal lapsevanemad ja kool. Koolitranspordi osas tuleb kokkulepped sõlmida kooli ja omavalitsuse vahel ning teavitada sellest ka lapsi ja lapsevanemaid.

Õppetöö saab asendada kodus õppimisega ning hiljem on õpetaja ja kooli otsustada, kuidas vahelejäänud koolipäevade järgitegemine korraldada. Iseseisva õppimise päevad võib samuti õppepäevadeks lugeda, võimalik on teha lisatunde või muul moel kiiremas tempos ained läbida. Kui enamus klassist on kohal, võib õppetööga jätkata.

Gümnaasiumiastmes võib direktori ettepanekul ja hoolekogu nõusolekus kehtestada määruses sätestatust erinevad vaheajad.

Külmapühad võivad alata kaheksa miinuskraadiga

EMHI - Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi poolt koostatud tuule-külma indeks näitab, kui tugev külmakraad tegelikult katmata nahale/ kehale toimib.

Nii võivad

1.- 6. klassi lapsed koju jääda, kui väljas on 8 kraadi külma ja puhub tuul kiirusega vähemalt 16 meetrit sekundis või on 11 kraadi külma ja tuul puhub 7 meetrit sekundis.

7.- 9. klassi õpilased tohivad külmapüha pidada 11-kraadise külma korral, kui lõõtsub tuul kiirusega 19 meetrit sekundis.

Progümnaasium saab koju jääda tõenäolisemalt siiski 14 miinuskraadi ja 8 - 9 meetrit sekundis puhuva tuulega.

Vanemate klasside õpilastele pole külmapüha ette nähtud.

Allikas: kool.ee

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised