4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata
Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteneuroloog dr Ulvi Vaheri sõnul on peavalu lapse ja noorukieas levinud probleem, esinedes pooltel lastest. Sageli jääb lapse peavalu vajaliku tähelepanuta.

„Kõige sagedamini on tegemist nn primaarsete peavaludega - pingepeavaludega (kuni 25%) või migreeniga (kuni 10% laste peavaludest). Õige peavalutüübi diagnoosimine ning sobivaimate ravi- ja leevendusvõtete leidmine on selliste peavalude korral oluline juba lastel, sest kolmveerandil lastest, kellel esines lapseeas peavalusid, püsisid need ka täiskasvanuna,“ selgitab dr Vaher.

Peavalu võib esineda ka mõne muu haiguse tunnusena, näiteks ülemiste hingamisteede infektsioonide puhul. "Valu võib olla ka raske, kiiret abi vajava probleemi väljenduseks,“ lisab ta.

Iga peavalu lapsel vajab tähelepanu, kuid kindlasti on vaja pöörduda arsti poole järgnevatel juhtudel:

  • kui peavalu tekib alla 3 aasta vanusel lapsel,
  • kui peavalud tekivad äkki, justkui ilma põhjuseta, ning on tugevad ja sagedased või harva esinenud nõrgad peavalud muutuvad sellisteks,
  • kui peavaludele kaasnevad oksendamine, palavik, teadvuse häire või käe või jala nõrkus,
  • kui esinevad peavalud, mis ei lase lapsel öösel magada.
Seotud lood:

„Kõik täiskasvanutele mõeldud ravisoovitused lastele ei sobi. Seega on oluline peavalu õigesti ravida ning lisaks ravimitele vajadusel kasutada ka näiteks psühhoteraapia või füsioteraapia võimalusi,“ kinnitab Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky.

Loe veel

Dr Braschinsky soovitab peavalu puhul konsulteerida esmalt perearstiga, kes vajadusel suunab spetsialisti juurde.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised