Väikest palavikku pole tarvis hakata paaniliselt alandamaSamas võib kõrge palavikuga ette tulla olukordi, kus tuleb kiiresti arst kutsuda.
Vanemad muretsevad tihti hullupööra, kui lapsel tõuseb palavik. Palavik ei ole aga alati vaenlane, kelle vastu peab võitlema. Enamasti on see hädavajalik, sest aitab kehal võidelda viiruste ja muude väliste sissetungijatega.
Viirused ja bakterid elavad kehatemperatuuril. Kui kehasoojus tõuseb, aktiveeruvad valged verelibled ja keha hakkab kahjulikke sissetungijaid hävitama. Uuring näitab, et kui anda lapsele madala või keskmise palaviku vastu ravimeid, häirib see keha enda loomuliku kaitsesüsteemi tööd.
Kuidas mõõta lapse palavikku
Lapse normaalne kehatemperatuur võib kõikuda. Keskmine normaalne kehasoojus on:
keele alt mõõtes 36–37,5 °C;
kaenla alt mõõtes 35–37 °C.
Kui lähed termomeetrit ostma, ei pea alati ostma klaasist ja elavhõbedasambaga riista. Kui selline kraadiklaas katki läheb, mürgitab see keskkonda ja võib lapsele tõsist kahju teha. Ohutumad on digitaalsed termomeetrid.
Väiksemate kui nelja-aastaste laste kehasoojust tuleks mõõta kaenla alt. Kaenlaauk peab olema kuiv. Kui oled termomeetri lapsele kaenla alla pannud, vajuta ta käsi tihedalt vastu külge.
Vanemate laste palavikku saab mõõta suu kaudu. Laps ei tohiks veerand tunni enne kraadimist midagi süüa ega juua. Pane kraadiklaas tema keele alla. Laps peab seda seal kindlalt hoidma, aga mitte hammustama. Kui kraadiklaas hakkab piiksuma, saad vaadata näitu.
Hiljutine uurimus näitab, et lapsevanemad võtavad lapse kõrget palavikku maha palju jõulisemate meetoditega kui meedikud. Selgus, et ainult 43% vanematest teab (arstidest 86% ja õdedest 64%), et alla 38 °C palavik on lapsele haigusega võitlemisel kasulik. Enamik vanemaid (aga ainult 11% arste) ütles, et nad püüavad lapsel maha võtta alla 38 °C palavikku, kui lapsel pole mingeid muid haiguse sümptomeid.