Eesti Vabariigi sünnipäev: meie aja kangelased

 (5)

Eesti Vabariigi sünnipäev: meie aja kangelased
Illustratsioon: Täheke

24. veebruaril on Eesti Vabariigi sünnipäev. Täheke palus ajaloolasel ja kirjanikul Lauri Vahtrel kirjeldada kuulsaid Eesti kangelasi, keda lapsedki võiksid tunda. Palun – siin nad on!

KONSTANTIN PÄTS
Eesti kõige esimese presidendi nimi oli Konstantin Päts, aga inimesed ütlesid lihtsalt „president Päts“. Ta elas Kadrioru lossis. Praegu on seal kunstimuuseum. Vahel tuli president Päts lossi rõdule ja pidas mõne kõne.
President Päts oli töökas mees. Ta juhtis riiki, aga pidas ka talu ja tal oli suur õunapuuaed. Pätsi ajal oli Eesti riigis rahu ja elu läks ülesmäge. Sellepärast meenutasid inimesed hiljem, siis kui Päts juba surnud oli, tema aega ikka hea sõnaga. Ütlesid, et Pätsi ajal oli hea elu.

JAAN TÕNISSON
Jaan Tõnisson oli kuulus poliitik ja hästi kange kõnemees. Kuna Tõnisson elas väga vanaks, siis jõudis ta elu jooksul palju kõnesid pidada.
Kuid ega ta siis ainult kõnedega piirdunud. Ta tegi ikka muid asju ka. Näiteks lasi Tõnisson ehitada mitu väga suurt ja ilusat maja. Siis oli ta veel ajakirjanik ja andis välja ajalehte. Mis veel kõige tähtsam – ta oli mitu korda Eesti peaminister ja tegi väga tähtsaid otsuseid. Ta oli iga ala peale meister.

Loe veel

JOHAN LAIDONER
Kindral Johan Laidoner elas samal ajal kui Päts ja Tõnisson. Päts ja Tõnisson olid poliitikud ja riigijuhid, Laidoner oli sõjamees. Kõik nad aitasid eestlastel vabaks saada. Laidoner oli kõigi Eesti vägede kõige kõrgem ülemus. Sellist ülemust nimetatakse ülemjuhatajaks.
Kõik teised sõjaväelased kuulasid Laidoneri sõna. Keegi ei hakanud talle vastu vaidlema, sest teadsid, et Laidoner on väga tark. Kõik teadsid ka seda, et Laidoner on väga jonnakas. Kui ta oli midagi pähe võtnud, siis nii see ka läks. Sellepärast polnudki mõtet vaielda.
Laidoneri juhtimisel võitsid eestlased oma kõige tähtsama sõja, mida nimetatakse Vabadussõjaks.

LENNART MERI
Tead, kes oli Lennart Meri? Temagi oli Eesti president, eks ole. Aga enne, kui ta presidendiks sai, oli Meri suur rännumees. Ta oli uudishimulik inimene ja tahtis teada, kuidas võõrastel maadel elatakse. Meri rändas läbi pool maailma ja kirjutas igast oma reisist huvitava raamatu. Raamatute kaudu said teised ka teada, mida põnevat tal reiside peal juhtus. Meri tegi oma reisidest ka õige mitu huvitavat filmi. Lisaks kõigele sellele oli Meri veel suur naljamees, kui tal naljatuju juhtus olema.

VANEMUINE
Vanemuine oli ennemuistesl ajal eestlaste laulujumal. Ta oli sünnist saati vana mees, valge habeme ja pikkade valgete juustega. Kuhu ta ka ei läinud, ikka oli tal kannel kaasas. sageli võttis ta pilli sülle ja hakkas mõnda ilusat lugu mängima. Siis jäid kõik kuulama ja unustasid oma toimetused. Kui aga Vanemuine lõbusama loo lahti lõi, kippusid kõik tantsima.
Tol ajal ei olnud Eestis veel ristirüütleid ega mõisnikke. Eestlased olid vabad ja nimetasid oma maad vahel naljapärast Kunglaks. Kungla – see tähendas vabaduse ja õnne maad. Vanemuine tegi selle kohta laulu, mis algab sõnadega: „Kui Kungla rahvas kuldsel aal kord istus maha sööma, siis Vanemuine murumaal läks kandlelugu lööma.“
Oled kuulnud, eks?

LYDIA KOIDULA
Lydia Koidula elas üle saja aasta tagasi. Siis ei olnud eestlased veel vabad ja Eesti riiki ei olnud olemas. Alles unistati sellest, kuidas mõisnike võimu alt vabaks saada ja loodeti, et Eesti paremad päevad on veel ees. Koidula hakkas kõigist neist mõtetest ja lootustest luuletusi kirjutama. Näiteks on Koidula sõnadele kirjutatud see kuulus laul, mis algab sõnadega „Mu isamaa on minu arm, kel südant andnud ma. Seda lauldakse kuni tänase päevani laulupidudel.
Koidula ilusad värsid meeldisid inimestele väga ja Koidulat ennast hakati Emajõe ööbikuks kutsuma. Ööbikuks sellepärast, et ka ööbik laulab väga ilusti. Ja Emajõe sellepärast, et Koidula elas Tartus, Emajõe ääres.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised