Härra Nilsson tuleb küllaHärra Nilsson tuleb külla
Pildistanud Stefan Tell

Kes on lugenud raamatut Pipi Pikksukast, teab, et härra Nilssoniks hüüti Pipi pärdikut. Mai lõpus külastab raamatufestivali Head Read aga tõeline härra Nilsson – mainekas Rootsi lastekirjanik Ulf Nilsson, kes oli lahtkesti nõus vastama Tähekese küsimustele.

Kuidas Teist lastekirjanik sai?
Väiksena olin üsna häbelik laps ja mõtlesin hästi palju. Tahtsin saada rongijuhiks, trammijuhiks või piloodiks. Hiljem selgus, et olen värvipime. Kuid ma unistasin ikka edasi. Aga kui palju unistada, võibki sinust saada kirjanik. Miks just lasteraamatud? Sellepärast, et need on lühikesed! Ja mul ei jätku kannatust ...

Pildistanud Stefan Tell

Eestis on ilmunud kolm Teie raamatut – „Minu vanaema raha“, „Head ööd, härra Muffin“ ja „Maailma parim esineja“. Millises neist lugudest on kõige rohkem Teie elus kogetut?

Pildistanud Stefan Tell


Kõik kolm räägivad natuke minust. Minu vanaema oli oma elu lõpupäevil natuke peast segane, samuti mu ema. Minu ema ütles kord ühele oma lapselastest: „Sa oled hea ja sul on hea mälu. Sellepärast ütlen sulle, kuhu mu raha on peidetud!“ Minu tütrel oli merisiga, kes suri. Muffini raamat on natuke ka mu tütrele pühendatud. Ja kui ma olin väike, kartsin hirmsasti laval seista, täpselt nagu raamatus. Aga ma ei ole kunagi ise laval seisnud ega laulnud. See on unistus. Nii et kõik raamatud on segu tegelikust elust ja unistustest.

Loe veel

Pildistanud Stefan Tell


Teie lood käsitlevad tõsiseid teemasid – näiteks lemmiklooma surm või vanaema haigus. Miks peab sellistest asjadest lastega rääkima?
Arvan, et peame valmis olema selleks, et ühel päeval võib meie armastatud lemmikloom ära surra. Muidu tabab meid šokk. Ja vahel on kasulik mõelda selle üle, mis juhtub siis, kui me sureme. Soovin, et lapsed mõtleksid ja juurdleksid ning naudiksid raamatuid ja elu. Naudi seda elu, mis sul on, sest see on väga habras. Armasta ja naudi selle väikse merisea seltskonda, sest ühel heal päeval võib herilane sellele elule lõpu teha.
Ja vahel on hea mõista, et sa ei ole imelik, kui sa oled häbelik. See on okei! Ja ka see, et su sõbrad on häbelikud, on okei. Aga kui sa ei tunne end häbelik olles hästi, leidub erinevaid viise sellest jagusaamiseks.
Millised lasteraamatud Teile praegu meeldivad?
Meeldivad Muumitrolli looja Tove Janssoni raamatud. Mulle meeldib Babar (elevandipoeg), Tintin ...
Kuidas suhtute Astrid Lindgreni raamatutesse? Nagu me kõik teame, tegutseb seal samuti päris mitu härra Nilssonit.
Hahaa, jaa – härra Nilsson – väike armas sõber! Mulle meeldivad Astridi raamatud. Hetkel Vahtramäe Emil kõige rohkem.
Palun öelge üks soov Tähekese lugejatele.
Soovin, et lapsed oleksid õnnelikud selle üle, kes nad on! Ole sa siis häbelik, pikk, lühike, ulakas või mis iganes. Veel soovin, et kõikidel Eesti lastel oleks aega lugeda, aega mõelda. Seda selleks, et nad saaksid välja mõelda, kuidas maailm peaks välja nägema. Olen kindel, et mõni lastest, kes seda intervjuud praegu loeb, saadab tulevikus korda midagi tõeliselt suurt kõikide inimeste heaks!

Kõiki lastekirjanike esinemisi vaata festivali Headread kavast www.headread.ee

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised