Hull Teadlane vastab jälle! Mis värvid olid dinosaurused?

 (2)

Hull Teadlane vastab jälle! Mis värvid olid dinosaurused?
Foto: Teaduskeskus AHHAA

Kuigi tegelikult ei tea keegi täpselt, mis värvi sadu miljoneid aastaid tagasi elanud dinosaurused olid, arvavad teadlased, et nii kirevad, kui kunstnikud neid tihti joonistavad, nad siiski polnud. Pigem olid dinosaurused vastavalt oma elupaigale pruunikasrohelised, nagu tänapäeva krokodillid – ja ikka selleks, et näiteks jahti pidades kergemini põõsastikku varjuda.

Siiski õnnestus teadlastel hiljuti iidsete dinosauruste sulgedelt värvainet leida, mistõttu võime oletada, et seljas harjasena kasvanud sulestik võis tõepoolest üsna kirev olla. Samuti võib arvata, et enne seda, kui osa dinosauruseid lendama õppis, olid värvilised suled neil peamiselt uhkustamiseks.
Miks külmetudes palavik tuleb?
Kui ma talvel vahel liiga kauaks õue jään, tunnen järgmisel hommikul, et kurk valutab ja üle keha jooksevad külmavärinad. Kurguvalust saan isegi aru – lumememmi ehitades ahmin ju palju külma õhku sisse ja nii ma kurgu ära külmetangi. Aga miks külmetamisega ka palavik tuleb, sellest ei saanud ma kaua aega aru. Nuputasin mis ma nuputasin, lõpuks pidin ikka tuttavalt arstilt küsima.
Tuli välja, et palavik ise pole sugugi haigus – palavik tõuseb ainult siis, kui kuskil kehas on põletik. Nii et kui ma kurgu ära külmetan ning mandlid punaseks lähevad, tähendab see seda, et mul on kurgupõletik. Palavik tekib selleks, et kehal oleks kergem haigusest võitu saada.
Kuidas tekivad jäälilled?
Jäälilled on mulle alati meeldinud. Ja kui ma viimaks teada sain, kuidas nad aknaklaasile tekivad, olen selle eest ikka hoolt kandnud, et kõik mu aknad üleni jäälillelised oleksid. Selleks aga, et jäälilled aknale tulla saaksid, on tarvis natuke niisket tuba ja külma aknaklaasi. Nimelt tekivad jäälilled siis, kui veeaur klaasil jäätub. Aga miks tekivad aknale just lilled, mitte lihtsalt jää? Ka see vastus on imelihtne! Kuna veeaur jäätub klaasil hästi õhukese kihina ning jää koosneb väikestest läbipaistvatest kristallidest, siis ongi auru külmumise tulemuseks lillemustriline jäämosaiik.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised