Hull teadlane vastab! Mis on kasemahl, miks juuksed lähevad halliks ja millal leiutati esimene mobiiltelefon?

 (2)

Hull teadlane vastab! Mis on kasemahl, miks juuksed lähevad halliks ja millal leiutati esimene mobiiltelefon?
www.sodahead.com

Mis on kasemahl ja kuidas see tekib?

Juba väikese poisina käisin ma vanaisaga kevadeti metsas kaskedelt mahla võtmas. Puurisime tüvesse torukese tarvis väikese augu, panime purgi alla ja jäime ootama, kuni anum mahla täis tilkus. Olin seda tervislikku jooki palju aastaid joonud, enne kui mõtlema hakkasin, kuidas see kasemahl ikkagi tekib.

Sõbralt-taimeteadlaselt sain teada, et kasemahl on vesi, mille puujuured kevadel maapinnast endasse imavad ja millega eelmisel suvel kogutud toitained segunevad. Puule on mahla vaja aga selleks, et tal oleks kevadel jõudu endale uusi lehti kasvatada. Siiski ei juhtu sellest midagi halba, kui kaselt natuke mahla võtta. Peaasi on teha seda nii, et puu haiget ei saaks.

Miks lähevad juuksed halliks?

Kindlasti oled märganud, et vanaemadel-vanaisadel on juuksed enamasti hallid. Ometi ei ole nad hallpead olnud sünnist saati! Nooremana olid nemadki kas tumeda- või heledapäised või siis hoopis punapead. Aga miks juuksed lähevad siis halliks?
Põhjus on lihtne – kui inimene vanemaks jääb, ei teki tema juuksejuurtes enam pigmendirakke, mis juustele värvi annaksid. See tähendab, et puudub värvaine, mis juuksed heledaks või tumedaks teeks. Nii muutuvadki juuksed pikkamööda halliks või lausa valgeks.

Millal leiutati esimene mobiiltelefon?

Tänapäeval on peaaegu igaühel oma mobiiltelefon, aga kui palju me teame tema leiutamise loost? Vist mitte eriti palju. Seepärast otsustasingi asja natuke uurida! Kui ameeriklane Alexander Graham Bell leiutas 1876. aastal juhtmega telefoni, siis kõigest kolmkümmend kaks aastat hiljem – 1908. aastal – leiutas professor Albert Jahnke esimese traadita telefoni ehk tänapäevase mobiiltelefoni eelkäija. Kuigi järgnevatel aastakümnetel katsetati mobiiltelefone hoolega, läks veel kaua aega, enne kui kõik soovijad võisid kaasaskantava telefoniga sõbrale helistada. Eestisse jõudsid esimesed mobiiltelefonid umbes 25 aastat tagasi, kuid populaarseks said need alles 15–20 aasta eest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised