Hulle Teadlane vastab! Kuidas helkur töötab, millal tekkis Eestisse esimene kool?Hulle Teadlane vastab! Kuidas helkur töötab, millal tekkis Eestisse esimene kool?
Joonistanud Andres Varustin

Kuidas töötab helkur?
Seda, et pimedate sügisõhtute tulles peab helkurit kandma, teab igaüks. Seepärast võtsingi kord helkurikandmise nii tõsiselt ette, et sain politseiniku käest lausa noomida. „Härra Hull Teadlane,” ütles korravalvur, „miks te olete endale nii palju helkureid külge riputanud? Te näete välja nagu kõndiv jõulupuu ja ehmatate sedasi ju autojuhte!” Mina aga ei tahtnud kedagi ehmatada, soovisin vaid, et mind pimedas hästi näha oleks. Politseinik soovitas mul seepeale taskulambiga järele proovida, kui hästi üks helkur helgib. Tõepoolest – tal oli õigus, isegi üksainus helkur säras nagu latern!

Aga kuidas helkur üldse töötab? Istusin siis laua taha ja uurisin helkurit kohe igast küljest. Selgus, et seegi mõistatus on lihtsam, kui esialgu tundus. Kuna helkuri sees on väikesed peeglid paigutatud kolmnurkselt, siis peegeldab üks peegel valguskiire teise peeglisse ja teine peegel omakorda suunab valguse tagasi sinna, kust see helkurile langes. Nii et kui autotulede valgus satub helkurile, siis helkur peegeldab selle auto poole tagasi ja nii näebki autojuht pimedas jalakäijat ning saab temast ohutult mööda sõita.

Millal tekkis Eestisse esimene kool?

Kindlasti õpetati lapsi ka varem, kuid võib arvata, et enne 1251. aastat Eestis päris koole ei olnud. Kuigi ajalookroonikates mainitakse esimesena Pärnu toomkiriku juures 1251. aastal loodud toomkooli, tegutses Tartus toomkiriku juures kooliõpetaja ametit pidav mees ilmselt juba enne 1250. aastat.
Toonastes koolides käis õppetöö ladina keeles ning peale ladina keele õpiti näiteks ka kõnepidamist, muusikat, arvutamist ja täheteadust. Kui tänapäeval võib koolis õppida igaüks, siis tol ajal eesti maarahvas toomkooli ei pääsenud. Vaid mõnel üksikul poisil õnnestus mõnda kloostrikooli saada. Talulapsed võisid kooli õppima minna alles pärast esimeste talurahvakoolide asutamist 1680. aastatel.

Joonistanud Andres Varustin

Loe veel

Kuidas seep käed puhtaks teeb?

On selge, et käsi ilma veeta pesta ei saa, kuid ometi ei tee ka ainult vesi käsi alati nii puhtaks kui tarvis. Vesi peseb suurema mustuse küll ära, kuid sõrmede ja peopesa kurdudest ta väikeseid mustuseosakesi kätte ei saa. Kui sa näiteks sõrme tindiseks teed ja veega ära pesed, siis läheb sõrm küll puhtamaks, kuid kurdude vahel on ikka tinti näha. Kui aga seebi appi võtad ja natuke nühid, läheb sõrm puhtaks. Miks see nii on? Aga sellepärast, et käsi seebitades tekivad väikesed mullid, mis on seest tühjad ja seega hästi kerged. Käsi pestes kleepuvad mustuseosakesed imetillukeste seebumullide külge ja seebimullid tõstavad need sõrmekurdudest välja. Ja siis pole enam muud vaeva, kui seep koos mustusega kraani all kätelt maha uhada!

Joonistanud Andres Varustin
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised