Hullu Teadlase kiri: miks loomad rääkida ei saa?

 (3)

Hullu Teadlase kiri: miks loomad rääkida ei saa?
Joonistanud Andres Varustin

Hull Teadlane jätkab vastamist Tähekese lugejate küsimustele.

Kas piim läheb äikese ajal hapuks?
Olen väikesest peale kuulnud, kuidas vanemad inimesed ütlevad, et äikesega läheb piim hapuks. Nüüd lõpuks leidsin aega kontrollida, kas see ikka tõesti on nii. Alati, kui ilmateade äikest lubas, istusin piimakannu kõrvale ja ootasin, kuni piim hapuks läheb. Katsetega tegin kindlaks, et kolmel korral läks piim äikesega hapuks, neljal korral aga mitte. Seega polnud sugugi kindel, et piksemürin piima hapuks teeb.
Ei jäänudki muud üle, kui teiste teadlastega nõu pidada. Nemad arvasid, et äikese ajal on õues soe ja lämbe. Soojaga saavad piima hapendavad bakterid hoogu juurde ning seepärast piim hapuks lähebki.

Kui palju juuksed ühe päevaga kasvavad?
Inimese juuksed kasvavad kolme päevaga ühe millimeetri. Võiks juba arvata, et saja-aastasel inimesel on kümne meetri pikkused juuksed! Aga nii see siiski pole. Õnneks ei kasva üks juuksekarv üle kuue aasta, siis tuleb ta ära. Nii et pole ohtu kõndides omaenda juustesse komistada.

Miks loomad rääkida ei saa?
Paraku on inimkeel nii eriline, et loomad ei ole võimelised seda ära õppima. Esiteks mõtlevad inimesed teisiti ja hoopis keerulisemalt kui loomad. Teiseks on loomade suu ehitus selline, mis ei võimalda häälikute ja sõnade väljaütlemist.
Loomadele on küll püütud õpetada viipekeelt. Siin on kõige edukamad olnud inimahvid, kellest arukamad on ära õppinud üle saja viipekeelse sõna.

Loe veel

Kuidas tekib päikesevarjutus?
Kuigi päikesevarjutust on aastatuhandeid nähtud ja kardetud, ei osatud seda kaua aega seletada. Tegelikult on seletus üsna lihtne. Teatavasti tiirleb Maa koos teise seitsme planeediga ümber Päikese, ümber Maa aga tiirleb omakorda Kuu. Kui Kuu satub Maa ja Päikese vahele, varjab ta meie eest päikesevalguse ning kümmekond minutit ongi õues hämar. Siis aga liigub Kuu edasi ning päikesekiired jõuavad jälle Maani.
Meie saame järgmist päikesevarjutust jälgida 20. mail 2015. aastal. Ära siis unusta, et päikesevarjutust ei tohi mingil juhul palja silmaga vaadata, ikka ainult läbi kaitsvate päikeseprillide!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised