Intervjuu 2. klassi poisi Magnusega, kellele meeldib must aukIntervjuu 2. klassi poisi Magnusega, kellele meeldib must auk
Foto: erakogu

Rakvere gümnaasiumi 2. klassi õpilane Magnus Erik Luming on poiss, kes armastab loodust ja kosmost. „Eelmise aasta suvevaheajal käisime Munamäe juures ja Tartus Ahhaa keskuses. Tartu lähedal on üks metsarada, me käisime seal ka,“ räägib Magnus Erik.

Milliseid põnevaid asju oled matkates teada saanud?
Näiteks soos on puud nii väikesed, kuna vedelikku on nii palju, et nad ei saa toitesoola ja toiteaineid kätte. Kui sa soos kuhugi sisse astud, jääb jalajälg. Sa arvad, et häh, see tuleb kohe tagasi, aga tegelikult läheb tuhandeid või sadu aastaid, enne kui see taastub. Soo säilitab toitu ja esemeid lagunemast. Kui paned mingi asja mutta ja ootad kaks-kolm-neli aastat, siis on see asi võib-olla kas lagunenud või natuke vanaks jäänud. Aga kui soo pinnase sisse panna ja kaks-kolm-neli aastat oodata, siis on see asi seal täpselt sama ilus nagu enne.
Kui me koolis taimede kohta uurimistöö pidime tegema, siis ma võtsin kõrvenõgese. Osa inimesi arvab, et kõrvenõgesel on okkad, mis kõrvetavad, aga see on täitsa vale. Kõrvenõgesel on okkad ka, aga tal on ka nihukesed lõhkepallid. Kui nende vastu minna, siis need plahvatavad ja sügelusaine läheb naha peale. Siis tundub, et said kõrvetada, aga tegelikult on see kõrvenõgese vastumürk, et end teiste väikeste putukate eest kaitsta.

Kas oled ka mõne looma kohta saanud selliseid põnevaid teadmisi?
Olen saanud ilvese kohta teada. Osa inimesi arvab, et ilves hüppab rünnates puu otsast alla, aga see on täitsa vale. Ilves ründab ainult maa pealt. Ta võib puu otsas puhata, magada või varitseda. Kui ta näeb, et loom on liiga tugev või et ta sellest kõhtu täis ei saa, siis jääb ta parem puu otsa.

Loe veel

Sulle meeldib ka kosmos ja maailmaruum. Mis seal põnevat on?
Mulle meeldib must auk. Kui must auk midagi sisse tõmbab, pihustab ta selle mikroosakesteks. Kui need mikroosakesed kokku koguda ja kokku panna, siis jääb see asi täitsa terveks. Näiteks, kui ma viskaks sinna rahakoti, siis see läheks mikroosakesteks. Aga kui ma need mikroosakesed kokku paneksin, jääks mu rahakott ikkagi alles!
Mind hakkas kosmos huvitama, kui nägin ühte saadet, kuidas maakera tekkinud on. Algul oli maakeral samasugune meteoriidirõngas nagu Saturnil. Siis tekkis sellest meteoriidirõngast Kuu. Üks meteoriit läks teise vastu ja see hakkas pöörlema ja läks aina suuremaks ja tõmbas teisi meteoriite külge ja lõpuks tuligi suur Kuu.
Suvel olen ma vaadanud teleskoobiga Kuud ja tähti.

Mis on teisiti kui palja silmaga vaadates?
Kui vaatad Kuud palja silmaga, siis ei näe meteoriidiauke. Aga kui sa vaatad Kuud teleskoobist, siis võid näha. Nägin teleskoobiga, kuidas meteoriidist on Kuu peale tekkinud nagu dinosauruse ja koera vahepealne kujutis. Issi ütles, et indiaanlased saatsid sinna ühe kurja vaimu ning sellest tuli see märk.

Magnus Erikut küsitles Kadri Tiisel Vikerraadiost. Kuula ka lastesaadet Säde esmaspäeviti kell 9.45 ja kordusena kell 18.30!

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised