Intervjuu 4. klassi poisi Markusega, kes huvitub sõdade ja relvade ajaloostIntervjuu 4. klassi poisi Markusega, kes huvitub sõdade ja relvade ajaloost
Markus Hallik, Foto: erakogu

Tartu Katoliku koolis 4. klassi poiss Markus Hallik on suur ajaloohuviline – eriti pakub talle huvi sõdade ja relvade ajalugu.

Kui väikesena sa hakkasid ajaloo vastu huvi tundma?
Lasteaias pidasin ma loenguid ühele sõbrale loenguid. Rääkisin okupatsioonist. Aga siis ei teadnud ma eriti palju fakte.

Kuidas sa tegeled ajalooga? Milliseid raamatuid loed ja mida internetist otsid?
Loen selliseid raamatuid nagu „Murrangulised lahingud“. Hästi tore raamat on Tony Taageni „Eluga pääsenud. Sõda läbi lapse silmade.“ Veel vaatan internetist ajaloolisi filme. Kas dokumentaal- või mängufilme.

Markus, sa oled alles kümneaastane, sul ei ole ju koolis ajalootunde!
Ei ole jah. Aga ma olen ise ajalootundi pidanud. Eesti Vabariigi aastapäeval, enne ja pärast seda pidasin ajalootunde mitmele klassile. Rääkisin Eesti Vabariigi sünnist ja Vabadussõjast.

Mis on need ajastud, mis sulle enim huvi pakuvad?

Eriti põhjalikult olen uurinud 20. sajandit – Teine maailmasõda, aga ka Esimene maailmasõda.

Kas see sinu jaoks keeruline või igav ei ole?
Mõnikord, kui keegi hakkab rääkima sellest, mida mina juba tean, siis see tundub igav. Aga kui midagi uut avastan, tundub see väga huvitav.

Sõdade olemasolu on ju iseenesest hirmuäratav. Kuidas sina sellesse suhtud?
Mina suhtun põnevusega. Mind huvitab väejuhtide strateegia ja see, milline oli tollal relvastus ja sõdimine. Näiteks Napoleon. Kuidas ta vaenlase tükk tüki haaval ette võttis, väed lõhestas ja lõpuks alistas.

Loe veel

Millised väejuhid on sulle muljet avaldanud?
Kõigil väejuhtidel olid oma head ja halvad küljed. Eestist loomulikult Julius Kuperjanov ja Laidoner. Ja muidugi Napoleon. Kuigi jah, ta tegi palju vigu, pani igale poole etteotsa oma sugulasi.

Millised omadused peavad väejuhil olema, et ta jõuaks sihile?
Ta peab kõigepealt oma sõduritega hästi läbi saama. Ja neile lootust andma, et ka kõige kriitilisemas olukorras suudetakse võita. Ta peab olema innustav. Ta peab oskama head strateegiat luua. Ja ta peab olema eeskujuks oma meestele.

Miks sõjad üldse olemas on?
Sõda toimuba kas usulise või poliitilise arusaamatuse tagajärjel.
Kas inimesed saaksid kunagi elada ilma sõdadeta? On selline ajastu võimalik?
See peab küll väga hea ajastu olema. Ikka on maailmas poliitilised vastasseisud. Ja kuna ma tulevikku ette ei näe, siis ei oska öelda.

Mida ajalugu sulle andnud on?
Loomulikult häid teadmisi. Ja kuna ajaloos tehakse vigu, siis loomulikult saab ka vigadest õppida. Olgu see riik, rahvas või mina ise.

Markust küsitles Tiina Vilu Vikerraadiost. Kuula ka lastesaadet „Säde“ esmaspäeviti kell 9. 45 ja kordusena kell 18.30!

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised