Kuidas jälitada leopardi?Kuidas jälitada leopardi?
pildistanud Heli Illipe-Sootak

Leopard on ilus, aga ohtlik loom, kelle toitumisharjumisi vabas looduses pole lihtne välja selgitada. Uurijatel on selleks kaks võimalust – kakaproov või nutirihm.

Kõiki kodukassi suuri sugulasi – tiigreid, lõvisid, gepardeid, leoparde – jääb maailmas aina vähemaks. Et need armsad loomad päris välja ei sureks, peab inimene tegema kõik selleks, et neil oleks kodu, kus elada, ja saakloomi, keda süüa. Kõigepealt tuleb aga välja selgitada, kes kus elab ja kes keda sööb. Ja see ei olegi nii lihtne ülesanne – ei ütle ju ükski leopard, mitu aksishirve ta täna nahka pani.
Üks võimalus teada saada, mis läks leopardi suust sisse, on uurida seda, mis tuleb leopardi teisest otsast välja. Jajah, just nimelt kakaproov ehk siis peenema nimetusega väljaheide on teadlaste jaoks väärtuslik uurimisaine.
Nimelt saab sealt teada, keda ja kui palju üks suur kass hiljuti söönud on. Paha haisu eest pole küll pääsu, aga see-eest ei pea leopardi ennast tülitama. Kuid väljaheite uurimisel juhtub tihti nii, et saaklooma suuruse arvutused ei ole kuigi täpsed. Rääkimata sellest, et kunagi ei saa olla kindel, millisele loomale üks või teine aurav hunnik kuulub.
Leopardide jahiretkede jälgimiseks on abiks võetud nutikad kaelarihmad. Kaelarihm annab pidevalt teada, kus loom käib ja mida teeb. Nii ei pea uurijad ise kogu aeg loomal kannul käima ja väljaheiteid otsima. Kahjuks on ka kaelarihmal omad puudused. Jälgimisseade ei suuda hästi tähele panna väikeseid vahepalasid, mis leopard juhuslikult kinni pistab. Ja nii jääb petlik mulje, et loom sööb ainult korralikku suurt toitu ega maiusta vahepeal pisiampsudega. Selge see, et teadlased tahaksid ikka iga leopardi suutäie kirja panna. Ja nii kasutataksegi mõlemat uurimisviisi koos. Kaelarihma abil joonistatakse leopardi liikumisteede kaart ja täpselt selle kaardi järgi otsitakse üles värsked väljaheited. Sel moel võib olla kindel, et ükski asitõend ei jää märkamata ja et üles korjatakse ikka õige looma väljaheited.
Kõige olulisem on aga see, et mida paremini me teame loomade lemmikpaiku ja lemmiktoitu, seda edukamalt oskame me neid kaitsta ja hoida. Elagu suured kassid!

Autor, Heli Illipe-Sootak, pildistanud Heli Illipe-Sootak

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised