Kuidas teha kratti?

 (3)

Kuidas teha kratti?
kratt

Vanal hallil ajal oli kratt tegelane, kellelt loodeti abi paremaks toimetulekuks. Kratti pidi oskama teha, teadma võlusõnu ja tarkust, kuidas talle hing anda. Kratitegu oli üpris ohtlik – selline tegelane võis isegi omaniku elu kallale kippuda, kui too ei suutnud talle pidevalt tööd välja mõelda. Enamasti meisterdati kratt majapidamises leiduvast vanast kolist – vankrirattad, vankriassid, kaikad, pajakaaned.
Praegu enam kratte endiste aegade moel ei tehta ega tarvitata. Aga teha võib küll omaenese lõbuks ja kui usud temasse, siis kes teab ...

kratt

Kratt võib olla paras pirakas või siis tikutopsi suurunegi. Materjal just see, mis sul juhtub olema. Nutikalt mõeldud ülesande võib mõni kratt edukalt täitagi.

kratt

Minu koduaias on kratid pandud kaitsma noori puid, et lumelükkamine ja muruniitmine taimekestele midagi viga ei teeks. Veel üks kratt minu aias on varandusevalvur. Seda ei tea ju, mis see minu varandus on ja kas ta on kummuli pööratud suure paja all või väikeses nõus, mida kratt lahkesti möödujaile pakub. Tekkis see mehike aga nii, et sauna remondil jäi üle suur pada, kaua olin otsinud parimat asukohta ahjupotile ning kingitud „väikese võimsusega muruniitja“ sarved sobisid ka.

kratt


Aga kratti võib teha millest tahes. Läheme Kutiga (koer mul) metsa, sealt juba tühjad kätega tagasi ei tule. Ennäe – metsas on suur kivi, ümberringi raiejäätmed. Saabki toreda metsakrati, samblas habegi õigele kohale kasvanud. Ülesandeks saab turvata lähedalasuvat sipelgapesa.
Vaja läheb:

Loe veel

kratt


Loodusest saab kaasa tuua oksi, sammalt, puuseeni, kulu, lepakäbisid ja palju muud. Mina leidsin metssigade poolt väljatuhnitud hästi peened ja painduvad kuusejuured, koduaiast sain toreda punase nina jaoks rabarberitõusme, mille hoolas kana oli juba juure pealt eraldanud. Tugevat lõnga või muud sidumismaterjali peab ka olema.

Tee nii:

kratt


Leiame okste seast sobivad käed ja jalad. Seome lõngaga kokku ja põimime üle kuusejuurtega. 

kratt


Peaks võtame paraja peotäie mullust rohtu, seome nagu luua käte kohale, keerame selle puntra keha ümber jälgides, et rohi jaotuks ühtlaselt. Seome kuusejuure või lõngaga kinni.

kratt

Kujundame kratile või laialehelistest heinakõrtest pihaosa. 

kratt

Nägu on kõige põnevam! Silmad said pulgakestest, suu puuseenest, nina rabarberist, juuksed mingi põõsa mullustest õisikutest.

Ja läkski meie kratt maailma avastama. Tööd, tööd! Andke kratile tööd!

Meistedamist õpetas Age-Li Liivak Mõnuverest, suviti Köstriasemelt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised