Küll Eestis on palju teatreid!

 (9)

Küll Eestis on palju teatreid!
Foto: Vene Teater

Nagu sa oled juba aru saanud, tegutseb Eestis on hästi palju teatreid. Vaatame, millised teatrid asuvad Tallinnas ja mujal Eestis.


Rahvusooper Estonia

Rahvusooper Estonia asub Eesti pealinnas Tallinnas. Meie maja on väga suur ja juba saja-aastane. Eriliseks teeb teatri aga see, et siin saab vaadata nii ooperit kui ka balletti! Kuid lisaks suurtele ooperitele ja ballettidele saab näha ka mitmeid noorematele ja vanematele lastele mõeldud lavastusi.
Estonias käib palju külalisi. Mõnikord eksivad meie majja ära pokud, teinekord aga hunt ja seitse kitsetalle, Pipi, Tuhkatriinu, Pähklipureja, Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi, prints ja kerjus või hoopis veel keegi teine. Suviti on lastel endil võimalus meie laagrites loodavates etendustes osaleda. Kui on huvi, siis saab tulla ka rühma või klassiga teatri tagatubadesse ekskursioonile.
Tirulirulii ja kehkadivei! Meil siin on alati midagi põnevat teoksil!


Eesti Draamateater

Tallinna südames, Tammsaare pargi ääres seisab üks saja-aastane punase katusega kivimaja, mille uksest tõttab õhtu saabudes sisse palju rahvast. Kindlasti oled sellest majast mööda kõndinud. Aga sisse astunud? Kui jah, siis tead, et see maja on Eesti Draamateater.
Majas on kaks puhvetit, kust saab enne etendust kohvi ja kooki osta, ning kolm saali, kus näidatakse etendusi. Eesti Draamateatris töötab palju inimesi: lavastajad, valgustajad, lavameistrid, õmblejad, piletöörid, grimeerijad ja koristajad. Ja loomulikult näitlejad. Kokku töötab Eesti Draamateatris 40 näitlejat!
Mõned meie etendused on täis põnevust, teised on jällegi naljakad, mõned aga hoopis tõsised lood. Meil on mängukavas ka lastele mõeldud põnevuslugu „Varastatud oranž jalgratas“. Sellesama Supilinna lastekamba seiklustele tuleb detsembris järg nimega „Vana roosa maja“.


NUKU teater

Nukuteater (uue nimega NUKU teater) sai kevadel kuuekümneaastaseks. Nagu nimigi ütleb, on selles majas algusest peale mängitud etendusi nukkudega. Ja näitlejadki pole tavalised näitlejad, vaid neid kutsutakse nukunäitlejateks. Samuti töötavad selles majas nukulavastajad ja nukukunstnikud ning töökodades valmistavad nukke nukumeistrid. Kokku on nukuteatris 22 näitlejat ja umbes 60 muud töötajat.
Nukuteatri logol on teatripisik, kes nakatab lapsi teatriarmastusega. Tavaliselt jäävad nakkusesse juba 2–4aastased lapsed, kellele mängitakse vahvaid sirmi- ja käpiknukuetendusi. Lisaks nukuetendustele mängitakse nukuteatris aga ka selliseid etendusi, kus nukke ei ole. Neid nimetatakse draama- või sõnalavastusteks. Peale selle jõuab igal aastal lavale ka mõni muusikal. Samas ei tehta nukkudega teatrit mitte ainult lastele, vaid ka täiskasvanutele. Seega tasub nukuteatrisse tulla kogu perega!

Loe veel

Vene Teater
Tallinna keskväljakul paiknevat Vene Teatrit ei peeta mitte ainult kõige ilusamaks teatriks Skandinaavias, vaid ta on ka täie õigusega vene teatritraditsioonide hoidja Eestis. 2013. aastal saab Vene Teater 65aastaseks.
Eesti Vene Teater on riigi ainus kutseline venekeelne teater. Iga teatri ajalugu kujundab selle mängukava – nii täiskasvanutele kui ka lastele mõeldud lavastused.
Praegu on teatri mängukavas hulk lastelavastusi: Charles Dickensi „Jõuluvaimud“, Gianni Rodari „Cippollino ja tema sõprade seiklused“, Sergei Kozlovi „Lood siilikesele“, J. O. Ekholmi „Rebasemuinasjutt“, vendade Grimmide muinaslugu „Kuningas Rästahabe“ ja Juri Oleša „Kolm paksu“. Kõige uuem lavastus on Natalja Lapina „Malahhiitkuu“. Nii et lastel on, mille hulgast valida!


VAT Teater

Eesti vanim vabatrupp VAT Teater tähistas 1. oktoobril 2012 oma 25. sünnipäeva! Teatris töötab 15 teatritegelast, aga kaastööd teeb terve hulk kunstnikke, näitlejaid, muusikuid, lavastajaid, kirjamehi ja teisigi sõpru ja abilisi. VAT Teater annab etendusi kodulaval rahvusraamatukogu teatrisaalis, aga ka teistes teatrites ning kultuuriasutustes üle Eesti.
Praegu teatri mängukavas lastelavastusi pole. Aga paljud teatri lavastused meeldivad kindlasti ka põhikooliõpilastele – näiteks teatri vanim lavastus „Pal-tänava poisid“, noortenäidend „Kirjaklambritest vöö“ või ellujäämise lugu „Help“.


Tallinna Linnateater

Tallinna keskaegsete tänavate rägastikku, põnevate ajalooliste hoonete vahele on lausa kuueteistkümnesse vanasse kaupmehemajja endale pesa teinud Tallinna Linnateater.
Linnateatris mängitakse etendusi peamiselt täiskasvanutele. Vahel aga tuleb ette ka seda, et täiskasvanutele mõeldud etendus on huvitav vaadata ka lastele. Peaasi ainult, et nii kaua ühe koha peal istuda jaksaks! Kindlasti on väikesed teatrisõbrad aga oodatud teatrimajja ekskursioonile.


NO99

Teater NO99 loodi 2004. Aastal. Hetkel töötab teatris seitse näitlejat. Teatri lavastused luuakse tihti nii, et tekst ja stseenid valmivad lavastajate Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi koostöös näitlejatega. Sedasi loodud lavastused on teatris olulisel kohal. Teater NO99 hetkel lastelavastusi ei mängi, kuid enamik nende lavastustest sobivad ja meeldivad noortele. Teatril on palju sõpru kooliõpilaste hulgas. Ka väljastpoolt Tallinna tullakse NO-d suuremate seltskondadega vaatama.


Von Krahli Teater, Kanuti Gildi saal ja Theatrum

Von Krahli Teater. Praeguseks juba kahekümneaastase Von Krahli Teatri taotlus on olla teistsugune teater. Siin armastatakse katsetada ehk eksperimenteerida. Või lihtsamalt öeldes – tehakse teatrit teist- ja uutmoodi. Enamasti on teatri publikuks täiskasvanud, kuid detsembris 2012 esietendus üle pika aja ka lasteetendus, mis põhineb hiina muinasjuttudel.
Kanuti Gildi saal. Kanuti Gildi saal on kaasaegse tantsu keskus, mis tegutseb Tallinna vanalinnas ajaloolises majas. Sellelgi paigal tasub silm peal hoida, sest siin mängitakse ka lastele mõeldud etendusi (ZUGA lastetükid, Oma Tsirkus jms).
Theatrum. Tallinna vanalinnas asuv väiketeater mängib eeskätt täiskasvanutele mõeldud lavastusi.
Vaba Lava. 2013. aastal valmib Tallinnasse Telliskivi loomelinnakusse veel üks uus teatrikeskus: Vaba Lava. 

Teatrid väljaspool Tallinna
Kuid mõistagi ei asu teatrid ainult Tallinnas, vaid üle Eesti. Oma teater on igas Eesti suuremas linnas. Anname sulle ülevaate nendestki.

Teater Vanemuine
Hei, teatrisõber, saame tuttavaks! Mina olen Vanemuise Kollane Kass, sinu sõber Vanemuise teatris. Mind võib kohata Tartus kõigis Vanemuise teatrimajades: suures majas, väikeses majas, Sadamateatris. Aga vahel olen ka armsas Teatri Kodus või koguni Tallinnas Nokia kontserdimajas.
Ma olen uudishimulik, ilus ja tark, ei saa salata. Tunnen teatris kõiki ja tean teatrist kõike, kukun alati käppadele ja mul on vähemalt üheksa elu.
Näiteks Vanemuise teatris olen elanud juba üle 140 aasta. Meie Vanemuine on Eesti kõige vanem teater. Ja hästi suur ka – siin töötab peaaegu nelisada inimest. Nad kõik on minu sõbrad! Ja lisaks tegutsevad siin muidugi ka vahva koeratüdruk Lotte, lõbus semu kass Findus, naljakas kloun Tripp ja veel … Tead, tule mulle õige külla, ma teen sind oma sõpradega tuttavaks! Tule näiteks minuga Kollase Kassi teatritöötuppa!
Sinu Kollane Kass Vanemuise teatrist

Rakvere Teater
Rakvere Teater asub väikeses Rakvere linnas Lääne-Virumaal. Mõni aasta tagasi uue ilme saanud teater on 72 aastat vana. Näitame hea meelega erinevaid lugusid, mille aitavad lavale tuua 18 näitlejat ja 80 muud ametimeest lava taga ja lava all, fuajees, kontoris ja kohvikus. Rakvere Teatri üks osa on teatrikino, kus kõik Eestis linastuvad lastefilmid kindlasti ära näidatakse.
Kel „Muumitrollid ja sabatäht“ ja „Tuhkatriinu“ vaadatud, seda ootame mustkunstimaailma lavastuses „Dõmdõdõmm ja võluraamat“. Sealt saate teada, kuidas lahendada keerulisi olukordi või hakkama saada millegagi, mis seni kättesaamatu tundus!

Endla Teater
Nagu ikka, ootab 102. hooaja avanud Pärnu teater Endla külla paljusid lapsi. Kõige noorematest alustades soovitame kindlasti ära vaadata lastelavastused „Põrrr…!!!“, „Kolm põrsakest ja hea hunt“, „Aladdini imelamp“ ja 12. detsembril 2012 esietenduv „Tiiger, tiiger!“. „Tiigrit“ mängitakse muide kahes variandis – kahe- kuni kuueaastastele Küünis ja algkooliealistele suures saalis.
Selles lavastuses pannakse elama ja tegutsema kõik meid ümbritsev – buldooser, pliiatsiga tehtud täpid, riisipuding, raudteejaam, pimedus, sünnipäev ja hästi palju muud. Üks on kindel: saab olema hästi põnev!

Kuressaare Linnateater
Kuressaare Linnateater tegutseb Saaremaa pealinnas Kuressaares. Teatrimaja asub Kuressaare peatänava ääres, Tallinna tänaval ja majanumber on 20. Sellel majal on väga pikk ajalugu ja teatrit on seal tehtud ka siis, kui sinu vana-vanaema veel noor oli. 1999. aastal avati see teater pidulikult uuesti ja nüüd on maja ametlik nimetus Kuressaare Linnateater. Töötajaid on meil kokku üheksa, lasteetendusi aga praegu mängukavas kolm: „Värviline kummut“, „Tänav“ ja „Unenägu“. Teater korraldab oma majas ka ekskursioone!

Ugala Teater
Ugala Teater asub imekenas Viljandi linnas. Siin tehakse lavastusi nii suurtele kui ka väikestele. Viimastel aastatel on väikeste vaatajate rõõmuks teatrilaval näha olnud kõikvõimalikke tegelasi alates Karlssonist ja Väikevennast, Tjorvenist ja Pootsmanist, Limpast ja mereröövlitest ning lõpetades inetu pardipojaga.
Teatri ime sünnib igal õhtul lavaruumi sees, mil kirjanike kirjutatud näidendid ärkavad lavastajate ja näitlejate abil ellu ja saavad etenduseks. Ja publik saab sellele kaasa elada!

Tartu Uus Teater
Tartu linnas Laial tänaval majas nr 37 asuv Tartu Uus Teater ongi üsna uus – varsti viieaastane. Kuidagi on juhtunud nii, et teatrit tehakse siin pisut suurematele. See ei tähenda aga sugugi, et Tartu Uus Teater ei oskaks väiksematega rääkida! Nii on 2012. aasta sügisest võimalik vaadata lavastust Hansust ja Gretest, kes metsas eksisid ja nõia majja vangi jäid.


Veel teatreid:

MTÜ R.A.A.A.M. on loodud 2000. aastal ning see pole teater sõna tavamõistes – kindla maja, näitlejate, lavastajate ja muuga, mis sinna juurde kuulub. Iga uue R.A.A.A.Mi lavastuse jaoks koguneb uus seltskond inimesi ning etendusi mängitakse Eestimaa eri paigus. Enamasti on RA.A.A.Mi publikuks küll täiskasvanud, kuid mitmed lavastused sobivad vaatamiseks ka noortele.
Eesti Teatri Festival, mis korraldab igal sügisel Tartus teatrifestivali Draama, ei ole unustatud ka kõige pisemaid teatrisõpru. Igal aastal on festivalil mitu lasteetendust, tihtilugu moodustavad nad omaette programmi „Draamake“.

Emajõe Suveteater on tegutsenud alates 1997. aastast ja peamiselt tuntud suviste vabaõhuetendustega Tartus. Lapsi ja peresid on rõõmustanud „Ronja, röövlitütar“, „Hulkur Rasmus“, „Huck“, „Romeo ja Signe“, „Väike hea kurat“, „Pingviinid ja munad“, „Lolla“, „Kolm põrsakest ja hea Hunt“, „Limpa ja mereröövlid“, "Toomkiriku müürivaim Volk". Lisaks Tartus toimuvale on Emajõe Suveteatrist saanud suviti juba viiendat aastat ka Viimsi Suveteater ja teist aastat Otepää Suveteater. Teater suvitab... Emajõe Suveteatris. Tere tulemast!!

Vana Baskini Teatrit võib nimetada ringreisiteatriks, kuna etendusi antakse kõigis maakondades ja ka kõige väiksemates Eesti paikades. 2012. aastal tõi Vana Baskini Teater esmakordselt lavale ka lastelavastuse „Vahva rätsep“. Tule vaatama!

Lisaks tegutsevad veel Võru Linnateater, Narva Stuudioteater Ilmarine ja Tuuleveski Jõhvis.

Tekst: heategevuskampaania "Aitan lapsi", toimetanud Ilona Martson

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised