Kuu ja selle kalender

 (2)

Kuu ja selle kalender
pildistanud Martin Vällik

Kui olin laps, siis räägiti, et kohe-kohe hakkavad inimesed rakettidega Kuu ja Maa vahet sõeluma. Ometi ei käi praegu keegi Kuul. 1969. aasta suvel astusid küll USA astronaudid Kuul esimesed sammud, aga lennud sinna lõppesid millegipärast juba kolm aastat hiljem. Seepärast peame Kuud ikka vaid Maa pealt vaatama.

Kuud nimetatakse Maa kaaslaseks. Arvatakse, et ammu-ammu lõi üks suurema koguga taevakeha Maaga kokku põrgates selle küljest tüki välja ja see tükk hakkas ümber Maa tiirlema.
Kuu pind näeb välja nagu jõgede ja taimedeta maa. Seal on mägesid ja orgusid.
Kuu ise ei kiirga valgust nagu päike, kuigi me armastame teda piltidel säravana joonistada. See, mida näeme, on tegelikult Päikese sära, mis Kuult meile peegeldub.
Kui Kuu on taevas Päikese lähedal, paistab ta kitsa kaarekujulise sirbina. Nii on õhtul taevas noore kuu sirp ja hommikul vana kuu sirp. Kui Kuu on otse Päikese vastas, siis on ta suur ja ümmargune. Siis on Kuu täis. Kui Kuu on taevas Päikesega samas suunas, siis pole teda üldse näha. Siis Kuud luuakse.
Selle järgi, milline kuu taevas paistis, oskasid meie vanavanemad kalendripäevi määrata ja oma töid seada. Alguses olidki maailmas just kuukalendrid, sest taevas on sageli pilves ja siis Päikese kaudu aega määrata ei saa. Aga kui hetkekski öösel pilvedesse auk tekib, siis saame kohe näha, kas on noorkuu, vanakuu või täiskuu. Neid nimetatakse kuufaasideks.
Eestlaste kuukalender on veel selle poolest eriline, et meil on kuueosaline kuukalender. Peale kuufaaside tundsid meie esivanemad ka kõvasid ja pehmeid aegu. Kuigi keegi seda päris täpselt seletada ei oska, on neil aegadel suur tähendus. Kindlasti olete märganud, et sõrmed vahel vannis kipra lähevad? See juhtub kuu kõval ajal. Kuu pehmel ajal saab jälle kergesti käsi puhtaks pesta ja pestud juuksed on palju pehmemad.
Tänapäeval kasutatakse kuu järgi elamiseks paberist sirvilaudu ehk kuukalendrit. Aga kuukalendri tähendusi saab vaadata ka arvutist, näiteks aadressilt www.maavald.ee/maausk/maausust/sirvide-koostamisest.

Kristel Vilbaste, pildistanud Martin Vällik

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised