Lugejad küsivad, Hull Teadlane vastab!

 (4)

Lugejad küsivad, Hull Teadlane vastab!
Joonistanud Andres Varustin

Kas kassid ja koerad näevad värve?
Teadlased on kaua vaielnud, kas meie kõige harilikumad lemmikloomad – kassid ja koerad – näevad värve või mitte. Kui kaua aega arvati, et kassid-koerad näevad maailma mustvalgena, siis nüüd on välja selgitatud, et kollast ja punast nad siiski näevad. Ometi näevad nad värve ainult heledas valguses, hämaras on kõik asjad aga pigem hallid või mustad. Kuid miks näeb inimene rohkem värve kui näiteks koer?

Vastus on lihtne. Nimelt on valguses kolm põhivärvi – punane, kollane ja roheline (kõik teised värvid saadakse põhivärvide segamisel), mille nägemiseks on inimese silmas kolme sorti rakke (rakud on väikesed osakesed, millest koosnevad loomad ja taimed). Kuna aga kassidel ja koertel on vaid kahte sorti rakke, millega nad värve näevad, siis näevadki nad ainult kollast ja punast.

Millal jõudis halloween Eestisse?

Halloween jõudis Eestisse 1980. aastate lõpul, põhimõtteliselt samal ajal kui mujale Euroopasse. Kuigi halloween’i (31. oktoobri öö vastu 1. novembrit) kommetel on palju sarnast meie rahvakalendrist tuntud hingede aja (oktoober–november), mihklipäeva (29. september) ja mardipäeva (10. november) tavadega, ei ole meil pühakutepäeva möödunud aegadel siiski tähistatud. Meil on iidsele halloween’ile kõige lähedasem hingedepäev (2. novembril), mil meenutatakse lahkunud esivanemaid ning oodatakse koju nende hingi. Tänapäeval on halloween’ist saanud lõbus õuduspüha, kus lapsed kannavad erinevaid tondikostüüme ning valmistavad kõrvitsast laternaid.

Joonistanud Andres Varustin

Loe veel

Kuidas mikrolaineahi toitu soojendab?

Kui tavalises ahjus soojeneb toit koos anumaga, siis mikrolaineahjus lähevad silmale nähtamatud mikrolained klaasist, portselanist või ka näiteks papist toidunõust läbi ning soojendavad ainult toitu. Toiduanuma teeb seejuures soojaks hoopiski toit. Miks see nii on? Mikrolained soojendavad ainult toidus olevaid veeosakesi ning alles veeosakesed teevad soojaks ka ülejäänud toidu. See ongi põhjus, miks näiteks supp mikrolaineahjus kiiremini soojaks läheb kui puder.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised