Lugejad küsivad, Hull Teadlane vastab!Lugejad küsivad, Hull Teadlane vastab!
Joonistanud Andres Varustin

Miks pallid põrkavad?

Kindlasti oled kokku puutunud erinevate pallidega. Näiteks pallidega, millega saab mängida tennist või hoopiski jalgpalli. Mõned pallid on suuremad ja mõned väiksemad. Mõni on kõva ja mõni pehme. Kuid kõikidel pallidel on ühesugune tunnus – nad põrkavad. Mõni rohkem ja mõni vähem. Kuid miks pallid põrkavad? Enamik hästi põrkavaid palle on tehtud kummist ja võivad olla täidetud õhuga.

Kumm on selline materjal, mida saab hästi venitada ja kokku suruda. Kui pall maad puudutab, siis surutakse kumm kokku. Teaduslikumalt öeldes: kummipall on elastne ja sellele mõjub elastsusjõud. See tähendab, et kokkusurutud pall tahab peale põrkamist taastada esialgse kuju. Pall põrkab maast uuesti üles, sest kokkusurutud kumm ei taha sellises olekus olla. Seega hakkabki pall põrkama!

Kas kassid ja koerad näevad värve?

Teadlased on kaua vaielnud, kas meie kõige harilikumad lemmikloomad – kassid ja koerad – näevad värve või mitte. Kui kaua aega arvati, et kassid-koerad näevad maailma mustvalgena, siis nüüd on välja selgitatud, et kollast ja punast nad siiski näevad. Ometi näevad nad värve ainult heledas valguses, hämaras on kõik asjad aga pigem hallid või mustad.
Miks näeb inimene rohkem värve kui näiteks koer? Vastus on lihtne. Valguses on kolm põhivärvi – punane, kollane ja roheline (kõik teised värvid saadakse põhivärvide segamisel). Nende põhivärvide nägemiseks on inimese silmas kolme sorti rakke (rakud on väikesed osakesed, millest koosnevad loomad ja taimed). Kuna aga kassidel ja koertel on vaid kahte sorti rakke, millega nad värve näevad, siis näevadki nad ainult kollast ja punast.

Miks okaspuud talveks okkaid maha ei viska?

Oled sa mõelnud, et kui saabub sügis, siis osa puudest langetab lehed, aga teised jäävad roheliseks. Kui mind parasjagu oma kabinetis pole, siis võib mind tihti Tartus Toomemäel puude keskel jalutamas leida. Seal kasvavad enamasti lehtpuud, mis sügisel lehed maha ajavad. Näiteks pärn, tamm ja vaher. Aga miks okaspuud roheliseks jäävad? Miks näiteks kuusk, kadakas või mänd oma okkaid talveks maha ei aja? See tuleb sellest, et okaspuud kasvavad külmematel aladel, kus kasvuperiood on väga lühike. Seega pole mõistlik igal aastal uusi okkaid kasvatada. Okaspuudel on targem okkad alles jätta ja kevadel kasvatada juurde ainult võrseid.

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare