Maailm täis üllatusi! Vaata, kuidas koorub kaheksajalgVaata, kuidas tuleb siia maailma kaheksajalg!

Kaheksajalg on merepõhja asukas, kes on kohastunud eluks madalates vetes, süvendites või kaljulõhedes. Mõnikord kaevab ta endale pesa või ehitab merepõhja kividest „kindluse“. Ta liigub edasi ujudes või oma paljude kombitsate abil roomates. Päeval poeb kaheksajalg peitu ja jälgib ümbrust. Kaheksajala silmad on suured ja need on kohastunud sügavustes valitseva nõrga valgusega.

Kaheksajalg armastab mugavat ja ohutut elu. Ujudes liigub kaheksajalg tagurpidi, selg ees. Kaheksajalg tuleb hämaruse saabudes oma urust välja ja suundub jahile. Tema lemmiktoiduks on krabid ja vähilised, kuid ta sööb tegelikult kõike, mis on ta haardeulatuses. Kaheksajalg on suurepärane ujuja ja enamuse oma saagist püüab ta siiski kinni järsku rünnates. Maskeerunud kaheksajalg viskub möödaliikuva saagi peale ja halvab selle oma mürgi abil. Tema kombitsad on tugevad ja liikuvad ning varustatud kahe rea iminappadega, mis on ette nähtud libeda saagi kinnihoidmiseks.

Kaheksajala kooruvad vastsed meenutavad oma väljanägemiselt pisikesi 3 millimeetri suuruseid kaheksajalgu. Nad hõljuvad umbes kuu aega planktonina vees, enne, kui meerpõhjas maanduvad ja seal suureks kasvavad. Umbes 200 000-st koorunud loomast elab täiskasvanueani vaid üks-kaks isendit.

Kaheksajala kehal puudub kaitsekilp kooriku või karbi näol- ta on paljas. Kuid kaheksajalg on see-eest kaval, osav, tugev ja ettevaatlik. Täiskasvanud kaheksajalgade vaenlaste hulka kuuluvad nendest toituvad mureenid, meriangerjad, delfiinid ja haid. Võimaluse korral põgeneb kaheksajalg ründaja eest inertsi abil ümber pöörates. Ta võib ka varjuda kitsastesse ligipääsmatutesse pragudesse, mis on ründajatele kättesaamatud.

Loe veel

Väga tihti päästab kaheksajala tema hea maskeering. Kaheksajala üheks tähtsamaks enesekaitse meetodiks on tema kavalus, mida ta kasutab oma ohvrite püüdmisel. Mureenide eest põgenev kaheksajalg paiskab vette tindipilve. Tindiga koos eritub aine, mis ründaja meeled halvab.

Huvitavat:

Esimene tint valmistati kaheksajala tindist
Kaheksajalgade varjupaiga võib ära tunda sissekäigu ees lebavate munakoorte järgi
Kui kaheksajalg kaotab ühe oma kombitsatest, võib talle uus kasvada
Kaheksajalg on õppimisvõimeline
Kaheksajalad on suguluses harilike aias elutsevate tigudega
Tuukritel õnnestub harva kaheksajalga näha

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised