MAAILMA KÕIGE KÜLMEM KOHTMAAILMA KÕIGE KÜLMEM KOHT
www.spiegel.de

Kui vaatad gloobust, näed sellel ookeane ja mandreid – Põhja- ja Lõuna-Ameerikat, Euraasiat, Aafrikat ja Austraaliat. Kuid üks manner jääb gloobuse alla ja on üleni valge. See on salapärane Antarktis.

Antarktis on väga-väga suur, Eestist umbes 300 korda suurem jääga kaetud manner. Seda ümbritseb Lõuna-Jäämeri. Antarktise keskel asub lõunapoolus, mis asub meist väga kaugel. Tallinnast on sinna umbes 17 000 km.
Antarktis on kõige külmem piirkond meie planeedil. Talvekuudel langeb seal temperatuur keskmiselt 35–68 miinuskraadini. Eesti kõige külmem õhutemperatuur on olnud 43,5 miinuskraadi.
Nii külmas kohas inimesed mõistagi elada ei saa. Sellepärast oli Antarktis kaua aega tundmatu paik. Umbes 250 aastat tagasi tegid inimesed väikestel puidust laevadel esimesi katseid purjetada nii kaugele lõunasse kui võimalik. Loodeti leida uusi maid ja jõukust, kuid ees ootasid rasked ilmaolud ja jäämäed.
Seda, kes Antarktist esimesena nägi, on tagantjärele keeruline öelda. Kindel on aga see, et Saaremaalt pärit baltisaksa maadeuurija Fabian Gottlieb von Bellingshausen oli üks esimesi inimesi, kes nägi Antarktise mandrit. See juhtus peaaegu 200 aastat tagasi.

Fabian Gottlieb von Bellingshausen

Aga pisut üle 100 aasta tagasi võtsid kaks meeskonda ette võistluse. Norralased, keda juhtis Roald Amundsen, ja britid, keda juhtis Robert Scott, püüdsid üksteise võidu jõuda lõunapoolusele. Retk oli raske ja keeruline, riskiti eluga. Esimesena jõudis kohale norralaste meeskond. See juhtus 14. detsembril 1911 aastal.

Loe veel

Kuigi Eesti on Antarktisest väga kaugel, on seal nüüdseks käinud juba üle 50 eestlase või Eesti juurtega inimese. Neist enamik on olnud teadlased, kuna tänapäeval on Antarktis teadusele pühendunud manner.

operaator Mati Kask Adeelia pingviine filmimas 1968-1969

Aga teadlastega koos on Antarktikasse jõudnud ka meremehi ja tehnilisi töötajaid, kirjanikke, mägironijaid ja turiste. Ajalukku on läinud uurimislaev Livonia, mis on esimene nii kaugele lõunasse sõitnud Eesti laev.

laev Livonia

Eva Ronk

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised