Metsanotsu – 2015. aasta loom!Metsanotsu – 2015. aasta loom!
pildistanud Tarmo Sammal ja Tarmo Mikussaar

Lautades ja aedikutes elavad mõnusad roosad kodusead. Metsades tuuseldavad aga hulga karvasemad metssead.

Talvel on nad tumepruunid karvakogud, ilmade soojenedes aga saavad lühikese süsihalli suverüü. Kuid nii paljaks kui kodusiga ei söanda end metsanotsu ajada. Ega metsas pole varjualust, kuhu külma ja niiske ilmaga peitu pugeda!

Kodusiga on aretatud metsseast. Sellegipoolest käituvad nad erinevalt. Metsas tuleb arvestada teiste elanikega. Suurt ohtu kujutavad metsanotsule hundid, kuid on ka pisemaid tülitekitajaid nagu puugid, lestad ja täid. Et karv tülikatest kaaslastest puhas püsiks, peab iga päev vannis käima, sedapuhku küll mudavannis. Hiljem aga ennast vastu puud nühkida. Nii tuleb vana karv ära ning kasukaelanikud on sunnitud lahkuma.

pildistanud Tarmo Sammal ja Tarmo Mikussaar

Koduseast erineb ka metsanotsu toidulaud. Ta leiab maitsva toidupala üles ka sügavalt mulla alt. Toidu juurde pääseb metssiga kärsaga maad sonkides. Nimelt on sigadel nina asemel suur ümmarguse otsaga kärss. Metsseale meeldib nosida taimede juuri. Lemmikuteks on tal pilliroo, hundinuia ja angervaksa juurikad, kuid ka vihmaussid, tõugud ja muud pisiloomad.
Peale hea haistmise on metsanotsul ka suurepärane kuulmine. Ta kuuleb inimesest mitu korda paremini – ka ülikõrgeid helisid, mida inimkõrv ei erista. Seevastu nägemine on tal kehvavõitu, pisut udune. Pealegi ei näe ta värve nii hästi kui meie. Kuid pimedas näeb ta jällegi meist paremini. Metssiga ju kondab ringi enamasti öösel.

pildistanud Tarmo Sammal ja Tarmo Mikussaar

Vahel öeldakse, et siga on rumal loom. Asjad on hoopis vastupidi – tegemist on täitsa targa tegelasega. Metsanotsule on võimalik trikke õpetada. Ta oskaks isegi videomänge mängida, kui talle sobiv juhtimispult ehitada –endal tal osavaid käsi ju ei ole. On ainult sõrad, nendelgi vaid neli jäika varvast otsas. Viies varvas puudub neil sootuks.
Kui tahad metssea kohta rohkem teada, siis tule meie muuseumisse! Seal saad metsanotsu karva katsuda ja lõhna nuusutada. Kes tahab, võib isegi metssea poegimispessa ronida või maad sonkida. Metsanotsu näitus on avatud kuni 21. veebruarini Eesti loodusmuuseumis, Lai tänav 29a.

Autor: Lennart Lennuk

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare