Muumide looja suur sünnipäev

 (2)

Muumide looja suur sünnipäev
Autoportree muumidega © Moomin Characters™

9. augustil oleks saanud 100-aastaseks suur muinasjutuvestja Tove Jansson.

Vaevalt leidub Eestimaal on last, kes ei oleks näinud muumide multikat. Samuti on palju austajaid muumikoomiksitel ning aastakümneid on Soomes Naantalis tegutsenud ka Muumimaa, mida on suviti külastavad ka eesti lapsed. Meie kodude riiulitel ootavad aga lugejaid aga võrratud raamatud – „Muumitroll“, „Hilja novembris“, „Sabatäht“, „Ohtlik jaanipäev“. Just nendest sai alguse üks võrratu võlumaailm, mille mõtles välja kirjanik ja kunstnik Tove Jansson. Ja juhtus see väga ammu – ligi seitsekümmend aastat tagasi.
Sageli läheb nii, et kunstnike peres üles kasvanud lastest saavad ka ise tulevikus kunstnikud. Tove Jansson oli just selline laps. Tema isa oli kujur, ema graafik ja raamatukujundaja ning ka Tovest sai maalija ja graafik. Janssonitel oli üldse palju lapsi, see oli suur ja veidi kummaline pere nagu muumiperegi. „Minu õde Tove Jansson tahtis joonistada meie nooremast vennast Per-Olovist maailma kõige inetuma olendi. Sellest olendist sündiski hiljem Muumitroll,” meenutab Tove vend Lars.
Kuid Tovele meeldis mitte üksnes joonistada, vaid ka jutte kirjutada. Esialgu kirjutas ta neid vaid iseenda jaoks, kuid 1945. a ilmus sõprade ärgitusel ka esimene raamat, “Väiketrollid ja suur veeuputus”. Aasta hiljem järgnes “Sabatäht”, siis “Võlukübar”, siis “Muumipapa memuaaride” esimene variant.
Kuid esialgu ei olnud need raamatud kuigi tuntud. Vaid siis, kui üks Londoni ajaleht hakkas avaldama muumikoomiksit, levis Muumipere kuulsus üle kogu maailma. Koomiksi valmimisel abistas Tovet vend Lars. Hiljem ei tahtnud Tove seda enam joonistada ja siis joonistas Lars koomikseid üksinda. Viimane Larsi koomiks ilmus 1973. a, pärast seda joonistasid muumisid juba teised kunstnikud.
Kuigi Tove Jansson elas Soomes, pani ta kõik oma raamatud kirja rootsi keeles. Ta oli soomerootslane ja seetõttu oli tema emakeeleks rootsi keel. Peale selle on muumilugusid on võimatu kujutleda ilma juuresolevate piltideta. Kuigi mustvalged, on need pildid salapärased ja väljendusrikkad.
Tänaseks on muumilugusid tõlgitud 44 keelde ja neist on tehtud rohkesti filme, teatrilavastusi, kuuldemänge ja isegi oopereid. Muumid on tõesti maailmakuulsad ja nende looja samuti!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

PERE JA LAPS TOP

Viimased uudised