Ülekaalulisus on tõsine rahvatervise probleem. Järjest sagedamini diagnoositakse ülekaalulisust ka lastel. Ülekaalulisel lapsel on tõsine oht saada ülekaaluliseks täiskasvanuks. Seepärast on mõistetav, et viimastel aastatel on avaldatud rohkelt uurimusi laste ülekaalulisuse põhjuste väljaselgitamiseks.

Ühe hüpoteesina seostatakse laste ülekaalulisuse kujunemist nende soole mikrofloora hõimkonna mõjuga toidust imenduvate kalorite hulgale. Lapse soole mikrobiaalne koosseis sõltub suuresti sellest, kas laps on sündinud vaginaalsel teel, puutudes kokku ema vagiina mikroflooraga, või sündinud keisrilõike abil ega puutu kokku ema mikroflooraga.

USA John Hopkinsi ülikooli teadlased analüüsisid 1441 emal sündinud laste ülekaalulisuse väljakujunemise seost sünnitusviisi ja ema kehamassiindeksiga. Laste jälgimisperiood oli keskmiselt 5 aastat. Vaginaalsel teel sündis 961 ja keisrilõikega 480 last.

Kogu vaatlusaluste grupis oli keisrilõike abil sündinud lastel 1,4 korda suurem risk ülekaalulisuse kujunemiseks võrreldes vaginaalsel teel sündinud lastega. Võrreldes normaalkaaluliste emade vaginaalsel teel sündinud lastega oli ülekaaluliste emade keisrilõike abil sündinud lastel ülekaalulise kujunemise risk oluliselt suurem (riskisuhe 2,2), kuid ülekaaluliste emade vaginaalsel teel sündinud laste ülekaalulisuse risk oli väiksem (riskisuhe 1,7).

Autorid oletavad, et vaginaalne sünnitus vähendab ülekaalulistel emadel sündinud lastel ülekaalulisuse kujunemise riski. Edasised uuringud peaksid täpsemalt välja selgitama laste ülekaalulisuse seost sünnitusviisiga.

Allikas: Kliinik.ee