Ma ei teadnud, et olen rase ja jõin alkoholi. Mis nüüd juhtub?

Paljudel naistel on süümepiinad, kui nad tarbisid raseduse algstaadiumis alkoholi, kuna nad veel ei teadnud oma olukorrast. Niipea kui välja tuleb, et test oli positiivne, hakatakse muretsema, et kui palju on loode juba kahjustunud. Sinu kõhus olevale lapsele kandub alkohol üks-ühele üle ja tema kasvamine, rakkude moodustumine ja organite areng võib tõsiselt kahjustuda.

Hea uudis on see, et naise keha on looduse poolt sedasi ehitatud, et kahe esimese nädala jooksul kehtib printsiip: kas kõik või mitte midagi. Kui munarakk, mis on eostunud ja looteks arenenud terve on, jääb see alles. Kui loote rakud on varases staadiumis juba läbi alkoholi, nikotiini ja ravimite kahjustunud, ei arene ta edasi ja tekib varajane iseeneslik abort. Tavaliselt aetakse see hilise menstruatsiooniverega segamini. Kui rasedus ei katke, on see parim kinnitus, et peoõhtu ei laastanud loodet ja ta kasvab edasi. Ja nüüdsest naudid alkoholivabu jooke ja kokteile.

Planeerime rasedaks jääda, kas mees peab ka alkoholist loobuma?

On soovitatav, et mõlemad osapooled loobuksid sellel ajal alkoholist. Taani teadlased on arvamusel, et mehe alkoholi tarbimine võib pärssida naise rasestumist. Samas uuringus jälgiti paare, kes ootavad oma esimest last ja nende harjumusi alkoholiga. Selle uurimuse käigus tehti kindlaks, et mõlemad peaksid kaineks jääma. Naistel, kes testis osalesid ja alkoholi jõid (10 või enam ühikut nädalas), suurenes nurisünnituse risk pea poole võrra.

Samuti tehti kindlaks, et naistel, kelle mehed testist osa võtsid ja sel ajal alkoholi tarbisid, suurenes nurisünnituse risk viiekordselt. Millest see täpselt tuleneb, pole veel selgeks tehtud, kuid varasemad uuringud on näidanud, et promillid, mis leiduvad veres on ka spermas. Alkohol kandub spermatosoididele edasi, mis põhjustab neil kromosoomivigu.